Parisi: Marrëveshja Aukus ishte “tradhti”

Marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Francës po përjetojnë një moment krize për të parën herë në histori. Shkak për këtë është marrëveshja “Aukus” që Uashingtoni nënshkroi me Londrën dhe Kanberrën për dërgimin në Australi të teknologjisë për prodhimin e nëndetëseve me energji bërthamore, teksa ky vend përballet me kërcënime të vazhdueshme nga Kina, që rrezikon interesat e aleatëve në zonën e Indo-Paqësore.

Pakti i vitit 1997 ishte që nëndetëset në ndihmë të Australisë, të prodhoheshin në Francë. Por kryeministri australian Scot Morrison tha se marrëveshja e nënshkruar këtë javë e bën më efektiv planin e mbrojtjes nga këto kërcënime përmes nëndetëseve bërthamore.

Megjithatë, ministri i Jashtëm francez tha se prishja e njëanshme e marrëveshjes, ishte një akt tradhtie i paprecedentë nga aleatët dhe për këtë arsye Parisi tërhoqi për konsultime ambasadorin nga Uashingtoni. Ndërsa për Britaninë e Madhe tha se nuk ishte nevoja e tërheqjes pasi ky vend shquhet për oportunizëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…