Këtë të diel ka mbërritur në Kosovë gazetarja e parë ukrainase, Lyudmila Makey, e cila e ka lëshuar vendin e saj, Ukrainën, si shkak i nisjes së pushtimit rus më 24 mars.

Makeyn e priti kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili e priti atë me lule e uroi që ajo të ndihet si në shtëpinë e saj.

Në lidhje me këtë, Kurtin e ka falënderuar presidenti i Unionit Kombëtar të Gazetarëve në Ukrainë, Sergiy Tomilenko.

“Albin Kurti, nga thellësia e zemrës sime, faleminderit juve për mbështetjen e gazetarëve ukrainas” , ka shkruar Tomilenko, transmeton Klankosova.tv.

Kujtojmë se pas gazetares Makey, Kosova do t’i pranojë edhe 19 kolegë të saj, teksa është zotuar se mund t’i strehojë edhe 5 mijë civilë ukrainas.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohen tre persona për vrasjen në Gllogjan

Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona lidhur me vrasjen e trefishtë…

Brukseli do që pasaportat e vaksinimit të jenë gati në fillim të verës

Brukseli dëshiron që pasaportat e vaksinimit të jenë në funksion anembanë Bashkimit…

Ky është momenti kur dorasi që plagosi dy persona në Fushë Kosovë, i vetëdorëzohet policisë (VIDEO)

Dy persona sonte mbetën të plagosur nga arma e zjarrit në Fushë…

SHBA u thotë aleatëve të “lëvizin çdo gur” për të dërguar më shumë armë në Ukrainë

SHBA u ka kërkuar aleatëve të saj “të lëvizin çdo gur” për…

Rrahje “live” mes një gazetari dhe deputeti në një televizion në Ukrainë (VIDEO)

Ka ndodhur një rrahje në një emision të drejtpërdrejtë në një televizion…