Kremlini ka dalë me një deklaratë për Washingtonin që t’i parandalojë masat hakmarrëse pas arrestimit të gazetarit të Wall Street Journal nën akuzat për spiunazh.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, u tha gazetarëve: “Ne shpresojmë që kjo të mos ndodhë dhe nuk duhet të ndodhë”.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, tha më herët se gazetari ishte kapur “në flagrancë”.

“Për fat të keq, kjo nuk është hera e parë që statusi i korrespondentit të huaj, viza e shtypit dhe akreditimi, përdoret nga të huajt në vendin tonë për të mbuluar aktivitete që nuk janë gazetari. Ky nuk është perëndimori i parë i njohur që kapet në flagrancë”, tha Zakharova, shkruan Al Jazeera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Shkova në plazh, jam idiot”/ Ministri i Shëndetësisë jep dorëheqjen pasi theu karantinën mes krizës së koronavirusit

Koronavirusi i përhapur në Zelandën e Re duket se nuk ka ndikuar…

Kontrolle në kazinot e Gjevgjelisë, konstatohen shumë parregullësi

Më datën 17.04.2022, nëpunës policor të Departamentit të Policisë Kriminalistike në bashkëpunim…

Rusia ankohet se sanksionet shkaktuan probleme serioze logjistike në vend

Ministri rus i transportit Vitaly Savelyev, tha se sanksionet nga vendet në…

Filipçe: Pika e vaksinimit “Boris Trajkovski” do të mbyllet

Pika e vaksinimit “Boris Trajkovski” do të mbyllet në gusht dhe vaksinimi…

Dramë në Shkup – Rrëmbehët një foshnje para një qendre tregëtare

Një foshnjë është rrëmbyer në Qendrën Tregtare të qytetit të Shkupit, raporton…