Dërgimi i armëve të rënda dhe armëve të tjera në Ukrainë është i rrezikshëm për sigurinë evropiane, ka paralajmëruar Kremlini vendet perëndimore.

Zëdhënësi Dmitry Peskov po i përgjigjej një fjalimi të Sekretares së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss,  e cila u ka kërkuar aleatëve të Kievit të “rrisin” prodhimin ushtarak për të ndihmuar Ukrainën.

Aleatët perëndimorë kanë thënë se mbështetja e tyre nuk përbën një konfrontim ushtarak midis Moskës dhe NATO-s.

Por Peskov u tha gazetarëve: “Tendenca për të dhuruar armë, përfshirë armë të rënda në Ukrainë, këto janë veprime që kërcënojnë sigurinë e kontinentit, provokojnë paqëndrueshmëri.”

Ajo vjen pasi presidenti Vladimir Putin paralajmëroi vendet që krijojnë “kërcënime strategjike” për Rusinë duke ndërhyrë në luftën e Ukrainës, do të përballen me një përgjigje “rrufe të shpejtë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohen aktivistët e PSD-së që penguan konferencën e Trendafilovës

Aktivistët e PSD-së, kanë zhvilluar një aksion kundër konferencës së kryetares së…

Agim Bahtiri thotë se Thaçi ia tregoi planin për shkëmbim të territoreve më 2015

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, thotë se presidenti i Ksoovës, Hashim Thaçi,…

15-vjeçari nga Florida shpallet adoleshenti më i gjatë në botë nga Guinness

Basketbollisti yll i një shkolle të mesme në Florida u shpall si…

Kosova me nëntë mungesa të mëdha në ndeshjen ndaj Sllovenisë

Përfaqësuesja e Kosovës do të duhet të përballet me Slloveninë pa shumë…

Kosnett: Duket se Aleksandar Vuçiq zgjodhi Vladimir Putinin në vend të Perëndimit, BE dhe SHBA ta keni parasysh

Ish-ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett u është drejtuar Bashkimit Evropian dhe…