Policia ruse ka ndaluar Anastasia Vasilyeva, mjekja e kthyer në aktiviste që është përkrahëse e kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny.

Sipas avokatit, Vasilyeva është arrestuar pranë zyrës së saj në Moskë.

“Ajo është arrestuar. Ende nuk dihet pse. Ndoshta ata duan ta çojnë me forcë në gjykatë. Sot është vetëm një seancë gjyqësore për çështjen e shkeljeve të ‘standardeve sanitare’”, tha avokati Dmitry Dzhulay.

Si e pandehur në të ashtuquajturën “çështje sanitare”, ku disa aleatë të Navalnyt u akuzuan për ftesë të një proteste masive kundër burgosjes së tij në muajin janar. Vasilyeva nuk lejohej të dalë nga shtëpia midis orës 22:00 dhe 07:00.

Shërbimi Federal i Burgjeve të Rusisë më parë ka kërkuar që Vasilyeva të transferohej në paraburgim, sepse ajo e theu këtë shtetrrethim për disa herë.

Vasilyeva, e cila gjithashtu është mjekja personale e Navalnyt, përveç që drejton Sindikatën e Pavarur të Aleancës së Mjekëve, u bë e famshme edhe për kritikat karshi Qeverisë ruse për menaxhimin e pandemisë COVID-19.

Në fillim të këtij viti, Aleanca e Mjekëve është etiketuar si “agjente e huaj”.

Etiketimi si “agjent i huaj” nënkupton një kontroll më të afërt të qeverisë, gjë që ka konotacione që mund të minojnë besueshmërinë e medieve dhe të dëmtojnë të ardhurat e tyre nga reklamat. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…