India të hënën urdhëroi forcat e armatosura të ndihmojnë spitalet, të mbingarkuara nga rritja e shpejtë e infeksioneve të reja të coronavirusit.

Deklarata e qeverisë gjithashtu thekson se infrastruktura shëndetësore ushtarake do të jetë në dispozicion për civilët, kur është e mundur, në dritën e rritjes rekorde të njerëzve të infektuar rishtas për të pestën ditë me radhë.

Modi të dielën u bëri thirrje qytetarëve të vaksinohen dhe të jenë vigjilentë për shkak të asaj që ai tha se ishte një “stuhi” infeksionesh, ndërsa spitalet dhe mjekët në disa shtete në Indinë veriore thanë se nuk mund të përballen me fluksin e pacientëve, raporton voa.

Në disa nga qytetet më të goditura, eshtrat e viktimave të COVID-19 po digjen masivisht në mjedise të përkohshme.

Masat e pabarabarta pandemike, zgjedhjet lokale dhe tubimet masive të festave mund të shkaktojnë pika të nxehta në pjesë të tjera të vendit, ndërsa numri i të infektuarve është rritur me 352,991 në 24 orët e fundit, duke lënë spitalet e mbipopulluara pa oksigjen dhe shtretër falas. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

BE paralajmëron masa ndaj veprimeve të Republikës Sërpska

Bashkimi Evropian ka dënuar veprimet e Kuvendit të Republikës Sërpska – entitet…

Rasti “Monstra”, javën e ardhshme fjalët përmbyllëse

Mbrojtja e të akuzuarve në rastin “Monstra” pret aktvendim lirimi. Avokati Naser…

Ambasada e Rusisë: I kemi ofruar Qeverisë së Maqedonisë që të blejë vaksinën ruse kundër coronavirusit

Këshilltari ekonomik në Ambasadën e Federatës Ruse në Maqedoni, Vlladimir Hrisanfov, tha…

OBSH: Numri i të infektuarve me coronavirus po bie, por jo edhe i të vdekurve

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të hënën se ndërsa numri i rasteve…

Kapërcehet kulmi i shifrave nëpër botë

Kulmi i pandemisë në shkallë globale duket se është kapërcyer.  Ky grafik…