India të hënën urdhëroi forcat e armatosura të ndihmojnë spitalet, të mbingarkuara nga rritja e shpejtë e infeksioneve të reja të coronavirusit.

Deklarata e qeverisë gjithashtu thekson se infrastruktura shëndetësore ushtarake do të jetë në dispozicion për civilët, kur është e mundur, në dritën e rritjes rekorde të njerëzve të infektuar rishtas për të pestën ditë me radhë.

Modi të dielën u bëri thirrje qytetarëve të vaksinohen dhe të jenë vigjilentë për shkak të asaj që ai tha se ishte një “stuhi” infeksionesh, ndërsa spitalet dhe mjekët në disa shtete në Indinë veriore thanë se nuk mund të përballen me fluksin e pacientëve, raporton voa.

Në disa nga qytetet më të goditura, eshtrat e viktimave të COVID-19 po digjen masivisht në mjedise të përkohshme.

Masat e pabarabarta pandemike, zgjedhjet lokale dhe tubimet masive të festave mund të shkaktojnë pika të nxehta në pjesë të tjera të vendit, ndërsa numri i të infektuarve është rritur me 352,991 në 24 orët e fundit, duke lënë spitalet e mbipopulluara pa oksigjen dhe shtretër falas. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…