Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka shkruar për Ditën e Përkujtimi të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë, duke thënë se PDK i jep mbështetje “Lulëkuqes së Kosovës”, si simbol të përkujtimit të gjenocidit ndaj shqiptarëve në Kosovë, të propozuar nga Qendra “Gjenocidi në Kosovë – Plagë e Hapur”.

Krasniqi tha se në këtë përvjetor të dhembjes dhe kujtesës kombëtare, ai dhe partia e tij kërkojnë zbatimin e Rezolutës për gjenocidin e kryer serb në Kosovë, të miratuar me 16 maj të vitit 2019 nga Kuvendi i Republikës së Kosovës.

“Sipas kësaj Rezolute, ne kërkojmë që shteti i Serbisë, ndër të tjera, të pranoj se ka kryer gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime të luftës në Kosovë dhe, në të njëjtën kohë, përmes masave në nivel kombëtar dhe të bashkëpunimit ndërkombëtar, të ndëshkojë ata që kanë planifikuar, kryer apo nxitur gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në Kosovë”, ka shkruar Krasniqi në Facebook, përcjell Klankosova.tv.

“Mbi 12 mijë persona të vrarë, prej tyre mbi 1300 fëmijë – viktima të qindra masakrave, mbi 20 mijë vajza dhe gra të dhunuara, mbi 1600 persona të zhdukur me dhunë dhe një popull i tërë KËRKOJNË DREJTËSI!”, shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shkatërrohet banda shqiptare në Itali

24 persona kanë përfunduar në pranga, pasi që më shumë se 200…

Vritet një zyrtar rus në Kherson, autoritetet ukrainase: Jeta e një tradhtari është e shkurtër

Dmitry Savluchenko, një politikan pro-rus i emëruar nga forcat ruse si kreu…

Cakaj telefonon Roth: Presidenca Gjermane e KE, vëmendje maksimale për Ballkanin Perëndimor

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi…

State Departmenti deklarohet për takimin Blinken, Osmani, Kurti, dialogu temë kryesore

Në faqen zyrtare të Departamentit të Shtetit Amerikan kanë lëshuar një njoftim…

Kurti në nëntor udhëton drejt ShBA-ve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se në muajin…