Japonia ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në të gjithë vendin për shkak të përkeqësimit të situatës të shkaktuar nga epidemia e koronavirusit.

Siç njoftoi BBC, masa e cila do të jetë në fuqi deri më 6 maj, u lejon autoriteteve rajonale t’u kërkojnë njerëzve të qëndrojnë në shtëpi, por nuk parashikon masa ndëshkuese.

Një muaj më parë, kryeministri Shinxo Abe shpalli gjendje të jashtëzakonshme në shtatë prefektura.

Siç rritet numri i të infektuarve, rriten edhe kritikat në vend për mënyrën në të cilën Abe u përgjigj ndaj krizës.

Një sondazh i fundit zbuloi se 75 për qind e japonezëve besojnë se Abe shpalli shumë vonë gjendje të jashtëzakonshme në Tokio, e cila është goditur më shumë nga epidemia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…