Kryeministri i RMV-së Dimitar Kovaçevski, ka njoftuar se sot e ka pritur në zyrën e tij ambasadoren e SHBA-ve në vend, Angela Aggeler.

Siç shkruan Kovaçevski në Facebook, mes tjerash kanë diskutuar edhe për rolin e RMV-së si nikoqirë të procesi të negociatave në mes Kosovës dhe Serbisë.

“Në takimin e sotëm me ambasadoren e SHBA-ve, Angela Price Aggeler, diskutuam për rolin tonë të rëndësishëm si nikoqirë të procesit të negociatave ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, në Ohër. Ramë dakord se paqja, stabiliteti dhe zhvillimi ekonomik janë parakushtet kryesore për përparimin e përshpejtuar të të gjithë Ballkanit Perëndimor drejt BE-së”.

“Në mes të trazirave gjeopolitike globale, partneriteti ynë strategjik me Shtetet e Bashkuara po forcohet”, ka shkruar Kovaçevski.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Erdogan: Turqia u dërgoi ndihmë 17 vendeve në luftën kundër koronavirusit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se 69 vende deri më…

Vrasja e trefishtë në Gllogjan, paraburgosen tre të pandehurit

Gjykata Themelore në Pejë ka caktuar masën e paraburgimit ndaj të pandehurve…

Arrestohet “Shefi i shefave” të organizatës mafioze italiane Ndrangheta

Një nga mafiozët më mizorë dhe ish-kreu i grupit mafioz italian Ndrangheta,…

Blinken thërret në telefon Lavrovin

Uashingtoni po bën edhe lëvizje diplomatike të nivelit të lartë për të…

Lija e majmunëve, Gjermania merr masa, shumë shpejt rekomandimi për izolim

Pas shfaqjes së rasteve të para të lisë së majmunëve në Gjermani,…