Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, ka takuar mëngjesin e sotëm kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Ai tha se dialogu është e vetmja mënyrë për integrim evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Këtë mëngjes kam pasur takime të ndara me Vuçiqin dhe Kurtin. Desha ta theksoj rëndësinë e këtij takimi dhe t’u uroj sukses në këtë dialog. Sepse unë besoj se dialogu është e vetmja mënyrë për integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor”, ka thënë ai, raporton gazetari i Klankosova.tv, Hekuran Sokoli nga Ohri.

“Kontributi i BE-së duhet të normalizojë raportet ndërmjet dy vendeve”, potencoi ai para gazetarëve të mbledhur në Ohër, ku do të zhvillohet takimi trepalësh Kosovë-Serbi-BE.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rekord pas rekordi: India regjistron mbi 126 mijë raste të reja me coronavirus

India sot raportoi 126.789 raste të reja të coronavirusit, rritja më e…

Lënda për Mijallkovin rrezikon vjetërsimin

Me shumë gjasa lënda për Sasho Mijallkov për përgjimin e paligjshëm do…

Mariupolit: Nuk kemi zgjidhje tjetër përveç se të fillojmë evakuimin

Kryetari i qytetit ukrainas Mariupol, Vadym Boichenko, ka dhënë një deklaratë prekëse…

Zelensky: Viktimat e varrit masiv në Izyum u torturuan

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka bërë të ditur se viktimat që u…

Ushtria ukrainase rrëzon një raketë të shkrepur nga aeroplani bjellorus në drejtim të Kievit

Ushtria ukrainase ka njoftuar se ka rrëzuar një raketë ruse, që u…