Vetëm një ditë pas takimit mes dy liderëve të partive pretendente për krijimin e Qeverisë, kanë nisur përplasjet në distancë.

Ani se takim tjetër nuk pati, ato kanë dërguar mesazhe njëra tjetrës pikërisht për temat për të cilat nuk po gjejnë qetësi.

Por, shoqëria civile beson se bashkëpunimi mes tyre nuk do të dështojë dhe këto deklarime vlerësohen si presion ndaj njëra-tjetrës për forcim të pozicionit brenda koalicionit.

Ismajli thotë se praktikat e pas luftës tregojnë se zgjedhjet nuk kanë qenë asnjëherë opsion në rastet kur partitë kanë pasur mospajtime, dhe se ato do të paraqisnin rrezik për uljen e numrit të votuesve. Ai pajtohet se pozita e presidentit duhet të jetë pjesë e marrëveshjes por duke ju përmbajtur kushtetutës, e cila kërkon që presidenti të jetë i paanshëm.

Takimi i së mërkurës ishte takimi i tretë me radhë në nivel të lartë politik i cili u mbajt larg syve të mediave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…