Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës janë të shtrirë 33 persona të cilët kanë rezultuar pozitiv në testin e coronavirus (COVID-19), shtatë prej të cilëve janë në një gjendje më të rënduar, ku dy prej tyre kanë nevojë për trajtim më të avancuar.

Doktori kujdestar në Klinikën Infektive, Arben Vishaj në një prononcim për Telegrafin ka thënë se për momentin janë dy pacientë të cilët e kanë gjendjen më të rëndë se të tjerët, teksa shumica e pacientëve janë në gjendje stabile.

Akualisht në Klinikën Infektive kemi të shtrirë 33 pacientë të cilët kanë rezultuar pozitiv në testin për COVID-19. Shtatë nga ta janë në një gjendje klinike të rënduar. Dy nga këta shtatë pacientë kanë nevojë për një trajtim më të avancuar, edhe janë në një gjendje pakëz më të rëndë, prandaj duhet trajtim më i avancuar. Kurse, pacientët e tjerë janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive pa oksigjen dhe janë duke u përcjellë vazhdimisht”, tha Vishaj.

Ndryshe, Instituti Kombëtarë i Shëndetësisë Publike të Kosovës, në komuniktën e fundit ka konfirmuar se nga data 08.02.2020 deri me 27.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 991 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre, gjithsej tetëdhjetë e tetë (88) raste kanë rezultuar pozitive.

Deri më tani një pacient ka vdekur me coronavirus dhe një është shëruar.

Rastet e parë me koronavirus në Kosovës janë paraqitur më 13 mars.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…