Kosovari i cili po tregon suksese në fushën e biokimisë Fatlum Hajredini, është ftuar që të marrë pjesë në takimin e nobelistëve të shkencës në Lindau të Gjermanisë.

Ai ka marrë ftesë për takimin e nobelistëve që mbahet një herë në vit falë punës së tij shkencore, ka bërë pesë publikime shkencore në revista prestigjioze shkencore.

Fatlumi ka mbrojtur temën e doktoraturës në biokimi, nga departamenti i biokimisë në City University of New York (CUNY).

Studimet e mjekësisë i ka filluar në Universitetin e Prishtinës, pastaj ka vazhduar në New York, ku pas studimit bachelor ka avancuar direkt si kandidat për doktoraturë.

Fatlum Hajredini është një kuadër me perspektivë dhe premtues në fushën e shkencës së biokimisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Johnson: Dëshmitë janë të qarta, Rusia planifikon pushtimin në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson thotë se “dëshmitë janë të qarta” se Rusia…

Vedat Gashi kandidon për vendin e Eliot Engel në Kongresin Amerikan

Me 8 shkurt, ligjvënësi i Kontesë Westchester, shqiptaro-amerikani Vedat Gashi ka regjistruar…

Remenski: Jam e pakënaqur me daljen në votime për kryetar të LSDM-së

Kandidatja për kryetare të LSDM-së, Frosina Remenski, mbrëmë pas përfundimit të votimit…

Lajçak pas takimit me Kurtin: U pajtuam që takimet mund të ndodhin në baza mujore

Ka përfunduar takimi mes emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav…

Paralajmërimi i Bidenit: Putini është mbështetur për muri, mund të përdorë armët kimike dhe biologjike në Ukrainë

Vladimir Putin është mbështetur për muri dhe sipas Joe Bidenit, Rusia nuk…