Burime diplomatike në Shkup thonë se nëse Kosova shpall fletarreste për funksionarët e BDI-së, atëherë Beogradi do t’i tërheqë fletarrestet kundër ish ushtarëve të UÇK-së. Sipas tij, BDIja për Serbinë është njesoj e rendesishme si UÇK-ja për Kosovën.

“Unë jam vetëm dy vite në Maqedoni, por nuk është veshtire menjeher të verehet se sa janë të rendesishem ish ushtaret e UÇK-së për Kosovën, aq janë të rendesishem funksionarët e BDI-së për Serbinë”, ka thene nje diplomat ne Shkup qe vjen nga një vend mik i shqiptarëve, duke komentuar rastin e Tomor Morinës. Ai thekson se ky rekomandim vazhdon për një qeveri të re kosovare që do të udhëhiqej nga Vetëvendosja sepse është i vetëdijshëm që autoritetet aktuale kosovare num do të ndermarrin një hap të tillë kundër Serbisë.

Në vlerësimin tonë se ky propozin na duket pak i çuditshëm, diplomati në fjalë përgjigjet:

“Nese Kosova leshon fletarreste ndaj funksionarëve të BDI-së ateher ish ushtaret e UÇK-së do të shpetonin nga fletarrestet e Interpolit serb. Le ta bëjë Kosova një hap të tillë dhe do ta shihni sa shpejt do tërhiqet Serbia”.

Mediumet gjatë ditës së neserme presin prononcim eventual nga BDI-ja në këtë temë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…