Kosova ka vendosur sanksione të reja Federatës Ruse dhe Bjellorusisë në raport me situatën në Ukrainë.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, gjatë mbledhjes së sotme të qeverisë e bëri të ditur këtë derisa theksoi që këto sanksione janë bërë në  përputhje me “paketën e sanksioneve të ndërmarra nga BE-ja dhe SHBA-të”.

“Republika e Kosovës është rreshtuar ndër vendet e para në vendosjen e sanksioneve ekonomike dhe financiare ndaj Federatës Ruse pas invazionit dhe agresionit ushtarak në Ukrainë, në përputhje me paketën e sanksioneve të ndërmarra nga BE dhe SHBA”, ka thënë Bislimi.

Bislimi tha se këto sanksione kanë të bëjnë me ngrirjen e aseteve në Kosovë të individëve apo entiteteve të sanksionuara, ndalim të qasjes dhe operimit në treg, ndalim të udhëtimit dhe fondeve.

Me sanksionet e reja, Kosova po ashtu ndalon çdo ndërmarrje të transportit rrugor rus apo bjellorus.
Kosova po ashtu ka ndaluar importin e qymyrit nga Rusia apo nga shtete që e blejnë nga Rusia.

Ndryshe Kosova edhe më herët ka vendosur sanksione ndaj Rusisë, në vijë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian.

Kryeministri Albin Kurti kishte theksuar se masat janë ekonomike, tregtare dhe financiare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Musliu: Gjenerali rus Leonid Ivashov që dikur tregtonte me ndjenjat e serbeve, sot gjoja shqetësohet për ta

Gjeneral-koloneli në pension i Federatës Ruse, Leonid Grigoryevich Ivashov ka thënë se…

Presidenti ukrainas: Po kërcënohemi me një luftë të madhe, 16 shkurtin do ta kemi ‘datën e unitetit’

Në një deklaratë të bërë para pak çastesh, presidenti i Ukrainës, Volodymyr…

Dy viktima dhe 5 raste të reja me Covid-19, shërohen 95 pacientë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë realizuar 249 teste,…

Zaev komenton takimin e paralajmëruar mes Pendarovskit dhe Mickoskit

Kryeministri i vendit Zoran Zaev në dalje për media pas vaksinimit u…

Qosja: Çështja kombëtare shqiptare pjesërisht e përmirësuar, politika të luftojë korrupsionin e nepotizmin

Me çlirimin e Kosovës nga pushtimi serbe dhe shpalljen e pavarësisë së…