Krerët e shtetit firmosin për statusin e vendit kandidat

Ditë historike e kanë quajtur krerët e shtetit të Kosovës, nënshkrimin për aplikimin e Kosovës për të fituar statusin e kandidatit për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Presidentja vlerëson se me këtë veprim Kosova po shkon një hap më afër drejt Bashkimit Evropian.

“14 Dhjetori ka një rëndësi të dyfishtë për historinë e Kosovës. Në njërën anë po aplikojmë për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe në anën tjetër po shënojmë përvjetorin e themelimit të ushtrisë sonë.  Dy akte që shkojnë në drejtim të realizimit të vizionit tonë, integrimit euro-atlantik”, tha ajo.

Aplikimi do t’i dorëzohet presidencës çeke të Këshillit të BE-së në Pragë.

“Shpejtësia me të cilën do të ecim do të varet nga ne. Prandaj angazhimi i të gjithëve është i nevojshëm dhe përkushtimi i secilit, i domosdoshëm“, u shpreh Kurti.

Bashkimi Europian është me të vërtetë i plotë vetëm kur të gjitha kombet evropiane janë pjesë e këtij  bashkimi”, tha kryetari i parlamentit, Glauk Konjufca.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç i cili përmes një video mesazhi ka thënë se “ka kërkuar nga Perëndimi që t’i tregojë se cilin nga pesë apo gjashtë dokumentet e rëndësishme duan të respektojnë”.

Ai ka përmendur marrëveshjet e Brukselit e të Uashingtonit atë të Komanovës, Selanikut dhe Rezolutën 1244.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Moslarja e personave që vdesin nga COVID-19, çfarë thotë Bashkësia Islame e Kosovës?

Për shkak të nderimit ndaj njeriut të vdekur, Islami ka përcaktuar që…

Gjykatësi që udhëhoqi rastin kundër Millosheviqit, thotë se Putini duhet të gjykohet sivjet

Gjykatësi që udhëhoqi rastin kundër Millosheviqit, thotë se Putini duhet të gjykohet…

ASH propozon disa masa për luftën kundër Koronës

Për shkak se situata e krijuar nga pandemia COVID 19 është situatë…

Policia e Kosovës arreston një serb i cili ishte në kërkim ndërkombëtar, pritet ekstradimi i tij

Policia e Kosovës ka arrestuar dje një serb i cili ishte në…

Duke praktikuar joga, bie në lartësi prej 24m nga ballkoni

Ky është momenti kur një 23-vjeçare që po bënte joga, duke u…