Publikohet raporti i Këshillit të Evropës për situatën e korrupsionit në Shqipëri.

Grupi i Shteteve të Këshillit të Evropës kundër Korrupsionit (GRECO) konstaton se kuadri ligjor për parandalimin e korrupsionit është gjithëpërfshirës, por ende kompleks.

GRECO i bën thirrje Shqipërisë që të fokusohet në zbatimin e këtij kuadri ligjor, veçanërisht duke përmirësuar kapacitetin e organeve përgjegjëse për parandalimin e korrupsionit.

Ai këmbëngul që çdo ministri duhet të miratojë shpejt një plan integriteti dhe që ministrat, zv.ministrat dhe këshilltarët duhet të informohen rregullisht për masat, me qëllim sigurimin e integritetit të tyre.

Sa i përket policisë, GRECO dyshon se Vettingu do të çojë në largimin e personelit të kualifikuar deri në dobësimin e institucioneve, ndërsa e ka konsideruar shqetësus politizimin në radhët e policisë.

“Rekomandohen masa për të siguruar më shumë stabilitet në pozitat e larta në polici, pavarësisht nga konteksti politik. GRECO gjithashtu rekomandon që oficerët të emërohen nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë sesa nga Ministri i Brendshëm.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…