Korriku ishte muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë në Tokë, sipas Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike.

Ndërsa korriku është zakonisht muaji më i ngrohtë i vitit, këtë vit ai arriti rekordet e të gjitha kohërave, raporton Independent.

Temperatura e kombinuar e tokës dhe sipërfaqes së oqeanit në të gjithë botën ishte 0.93 gradë celsius mbi mesataren e shekullit të 20-të, prej 15.8 celsius.

Kjo temperaturë thyen me 0.01 gradë celsius rekordin e mëparshëm të vendosur më 2016, i cili më pas u përputh më 2019 dhe 2020, duke e bërë korrikun e këtij viti muajin më të nxehtë që kur filluan regjistrimet 142 vjet më parë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…