Presidenti Vladimir Putin ka kërkuar vendosjen e taksës 15% të kapitalit që eksportohet nga Rusia, si dhe vendosjen e një takse prej 13% (pra të barabartë me taksën e të ardhurave)

për interesin e krijuar nga investimet financiare (por vetëm nëse kapitali i investuar është më i madh se 1 milion rubla, ose rreth 12 mijë euro me kursin aktual të këmbimit).

Të ardhurat do të përdoren për të financuar masat sociale kundër krizës.

Në praktikë, kjo është një taksë ndaj oligarkëve dhe klasës më të pasur ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Presidenti kinez flet me Putin: Mbështesim Rusinë për të zgjidhur krizën e Ukrainës përmes dialogut

Ndërkohë që vendet Perëndimore janë bashkuar kundër Rusisë, fqinji i saj, Kina…

Steinbaum: SHBA të sanksionojë Serbinë për lidhjet ushtarake me Rusinë

Lufta në Ukrainë ka nxitur unitetin e vendeve perëndimore. Njëkohësisht, kjo periudhë…

“Kam provuar 10 herë të vetëvritem”, rrëfimi i trishtë i kosovares së dhunuar nga forcat serbe

E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, ka rrëfyer se…

Kryeministri Kurti në vetizolim

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka bërë të ditur se nga sot…

Ish-marinsi amerikan vret 4 persona, përfshirë një foshnjë

Një person ka vrarë katër persona në Florida, përfshirë një fëmijë tre muajsh.…