Rritja e numrit të pacientëve të infektuar me COVID-19 i mbushi kapacitetet e spitalit të Strumicës.

Sipas drejtorit Naqe Gogov, në Repartin Infektiv tashmë janë mbushur kapacitet, ndërsa pacientët që kanë gjendje më të përkeqësuar shkojnë në Shkup.

“Në Repartin Infektiv ka gjithsej 25 shtretër, por për shkak të protokolleve atje mund të mjekohen 15 pacientë, aq sa ka tani. Kapaciteti është i mbushur dhe tashmë mendojmë për shfrytëzimin e hapësirave të tjera”, thotë drejtori i spitalit Gogov.

Ndryshe, gjatë dy ditëve të fundit në Strumicë ka 30 raste të reja me coronaviurs, ndërsa në mesin e tyre është regjistruar edhe një fëmijë 5-vjeçar që ka shkuar në çerdhe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…