Mbreti i Marokut, Mohamed VI, të dielën fali 5.645 të burgosur në kuadër të masave parandaluese kundër koronavirusit të ri (COVID-19), njoftoi Ministria e Drejtësisë.

Monarku bëri thirrje për “marrjen e të gjitha masave të nevojshme për forcimin e mbrojtjes së të burgosurve dhe institucioneve korrektuese (me shqetësimet për të burgosurit e mitur nën 18 vjeç) nga përhapja e koronavirusit”.

“Për shkak të rrethanave të jashtëzakonshme që lidhen me situatën e urgjencës shëndetësore dhe masat paraprake të imponuara, ky proces do të zbatohet në mënyrë graduale”, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Të shtunën, Ministria e Shëndetësisë e Marokut tha që numri i përgjithshëm i infeksioneve me COVID-19 u rrit në 919, me 59 të vdekur dhe 66 të shëruar.

Pasi për herë të parë u shfaq dhjetorin e kaluar në Wuhan të Kinës, koronavirusi është përhapur në mbarë botën, ndërsa sipas të dhënave nga Universiteti John Hopkins me bazë në SHBA, në gjithë botën nga ky virus kanë humbur jetën rreth 64.800 persona, ndërsa janë infektuar mbi 1,2 milion. Po ashtu, rreth 252 mijë persona janë shëruar nga virusi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…