Janë të shumta kompanitë që po punojnë për kërkimet e një vaksine kundër koronavirusit. Mes tyre, pesë, të gjitha amerikane, janë të vlerësuara në mënyrë të veçantë nga investuesit.

Dhe rezultati është që titujt e këtyre kompanive në bursa, kanë shënuar rritje të jashtëzakonshme. Aksionet e Vir Biotechnologies në San Francisco për shembull, kanë regjistruar nga fillimi i vitit një rritje prej 97 për qindësh, me një kapitalizim që arrin në rreth tre miliardë dollarë.

Performancë të shkëlqyer në bursa kanë pasur edhe tre kompani të tjera, Novavax, Inovio pharmaceuticals dhe Moderna, me rritje marramendëse të çmimit të aksioneve të tyre në bursat ndërkombëtare. Dhe për këtë, ka kontribuar jo pak njoftimi i koalicionit për inovacionin dhe përgatitjen epidemike, një organizatë jo fitimprurëse publiko-private, për të investuar 11 milionë dollarë për prodhimin e vaksinës kundër koronavirusit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…