Në pamjet e siguruara nga satelitët vërehet se Koreja Veriore është duke bërë përgatitje për të lëshuar raketa dhe satelitë.

Pamjet satelitore tregojnë se vendi komunist e ka shtuar aktivitetin në qendrën “Sanumdong”, ku besohet se janë të vendosura shumica e raketave balistike.

Ky lajm vjen pas raportimeve se Koreja Veriore e ka rindërtuar qendrën për lëshimin e raketave në Sohae. Kjo qendër ishte vendosur jashtë funksionit kur nisën bisedimet me Shtetet e Bashkuara, por situata ndryshoi kur negociatat u ndërprenë.

Në anën tjetër, presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se do të ishte shumë i zhgënjyer nëse Koreja Veriore e vazhdon testimin e raketave. “Do të befasohesha për të keq nëse ata bëjnë diçka që është jashtë mirëkuptimit tonë, por të shohim se çka do të ndodhë”, tha ai.

Ekspertët thonë se ka më shumë gjasa që Koreja Veriore ta lëshojë një satelit, sesa të kryejë testime raketash, shkruan “BBC”, 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

13 viktima dhe 1 mijë e 901 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 13  viktima nga…

Kryeministri kroat: Diplomatët e dëbuar rusë u larguan nga Zagrebi

Kryeministri Andrej Plenkoviq hodhi sot poshtë si propagandë akuzën e Ministrisë së…

Aziri: Në Maqedoni më lehtë marrin shtetësi kriminelët ndërkombëtar sesa qytetarët që kanë lindur këtu

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Elmi Aziri në konferencën e sotme për…

Kuvendi ende i bllokuar! Deputetët e PD-së ulen në sallë, PS ndjek mbledhjet ‘on line’

Komisioni parlamentar i Ekonomisë, Medias dhe Veprimtarisë Prodhuese u konstituan mes debatesh…

Kishte koleksionuar tank, armë e gjësende të tjera të Luftës së Dytë Botërore – drejtësia gjermane nuk po di si të veprojë me pensionistin 84-vjeçar

Prokurorët në Gjermani nuk po munden të zgjedhin mënyrën se si të…