Koreja e Veriut ka pohuar se ka testuar me sukses një raketë të re hipersonike të quajtur Hwasong-8 të martën.

Sipas mediave të huaja, media shtetërore kineze tha se raketa e re ishte një nga “pesë sistemet më të rëndësishme” të armëve të përcaktuara në planin e saj pesëvjeçar të zhvillimit ushtarak.

Ata e quajtën raketën një “armë strategjike”, që do të thotë se zakonisht ka aftësi bërthamore.

Nisja e së martës është një tregues tjetër i rritjes së teknologjisë së armëve të Phenianit mes sanksioneve të rrepta.

“Zhvillimi i këtij sistemi armësh … ka rritur aftësitë e kombit për vetëmbrojtje në çdo mënyrë”, tha gazeta shtetërore e Koresë së Veriut KCNA.

Lansimi i fundit shënoi gjithashtu testin e tretë raketor të vendit këtë muaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…