Koreja e Veriut ka pohuar se ka testuar me sukses një raketë të re hipersonike të quajtur Hwasong-8 të martën.

Sipas mediave të huaja, media shtetërore kineze tha se raketa e re ishte një nga “pesë sistemet më të rëndësishme” të armëve të përcaktuara në planin e saj pesëvjeçar të zhvillimit ushtarak.

Ata e quajtën raketën një “armë strategjike”, që do të thotë se zakonisht ka aftësi bërthamore.

Nisja e së martës është një tregues tjetër i rritjes së teknologjisë së armëve të Phenianit mes sanksioneve të rrepta.

“Zhvillimi i këtij sistemi armësh … ka rritur aftësitë e kombit për vetëmbrojtje në çdo mënyrë”, tha gazeta shtetërore e Koresë së Veriut KCNA.

Lansimi i fundit shënoi gjithashtu testin e tretë raketor të vendit këtë muaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Regjistrohen 466 shkelje për mosmbajtjen e maskës

Gjatë 24 orëve të fundit (05/06.09.2020) janë regjistruar 466 kundërvajtje për mosmbajtjen…

Komiteti i Helsinikit në Maqedoni publikon mënyrat e denoncimit të shkeljes së votës

Komiteti i Helsinkit për të drejtat e njeriut njofton se të dielën…

Omicroni në Kosovë, a do të ketë masa të reja?

Ministria e Shëndetësisë nuk do të ashpërsoj masat anti-COVID, ani pse në…

Rreth 40 marinarë të vrarë pas fundosjes së anijes luftarake Moskva të Rusisë – një nënë sjell rrëfimin e djalit të saj që shërbente aty

Rreth 40 marinarë u vranë, disa janë të zhdukur dhe shumë të…

Çfarë përfaqëson Amy Gutmann, ambasadorja e re e SHBA-së në Gjermani?

Joe Biden po dërgon Amy Gutmann-in si ambasadore në Berlin. Ajo ka…