Koreja Veriore ka testuar një raketë të ndaluar interkontinentiale për herë të parë prej vitit 2017, sipas Koresë Jugore.

Raketa, e cila ka rënë në ujërat e Japonisë, ka fluturuar më shumë se një orë dhe ka arritur një lartësi prej më shumë se 6,000 kilometrash.

Zyrtarët japonezë kanë vlerësuar se raketa ka arritur një distancë prej 1,100 kilometrash, ç’ka nënkupton se në teori mund të arrijë në Shtetet e Bashkuara.

Në javët e fundit, ky shtet ka testuar një mori raketash, duke përfshirë disa që Shtetet e Bashkuara dhe Koreja Jugore kanë vlerësuar se kanë qenë testime të sistemeve interkontinentale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Komandanti i KFOR-it viziton trupat e vendosura në pikëkalimet në Jarinjë e Bërnjak

Komandanti i misionit të KFOR-it të drejtuar nga NATO, Gjeneral Major Franco…

Osmani: Me agresionin e paprovokuar rus ndaj Ukrainës, siguria në Evropë është kritike

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim kancelarin federal…

Pendarovski: Shkupi s’duhet të lobojë për Kosovën – i jemi mirënjohës Serbisë për ndihmën

Ne i jemi mirënjohës Serbisë miqësore për ndihmën në kohë në parandalimin…

Scholz: Jemi të gatshëm të reagojmë me sanksione kundër Rusisë

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka folur shkurt pas një takimi të liderëve…

Gjermani, çmime më të lira për qytetarët që blejnë vetura elektrike

Gjermanët të cilët po konsiderojnë blerjen e makinave elektrike ose hibride, morën…