Koreja e Veriut dyshohet se të shtunën, më 7 Maj, lëshoi një raketë balistike të projektuar për t’u lëshuar nga një nëndetëse, tha ushtria e Koresë së Jugut.

Shefat e Shtabit të Koresë së Jugut thanë se lëshimi ndodhi nga ujërat pranë qytetit port të Sinpo, ku Koreja e Veriut ka një kantier detar të madh që ndërton nëndetëse, por nuk u tha menjëherë se sa larg fluturoi raketa.

Gjithashtu nuk ishte e qartë nëse nisja do të kishte përfshirë një nëndetëse aktuale apo një platformë testimi nënujore.

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë konfirmoi gjithashtu nisjen e raketës, por nuk publikoi menjëherë detajet.

Kryeministri japonez Fumio Kishida urdhëroi zyrtarët të përgatiten për të gjitha “situatat e paparashikueshme” dhe kërkoi të shtojnë sigurinë e avionëve dhe anijeve.

Nisja e kësaj rakete balistike siç raportohet ishte demonstrimi i parë i Koresë së Veriut të një sistemi balistik të shkrepur nga nëndetëset që nga tetori i vitit të kaluar, kur ajo testoi një raketë të re me rreze të shkurtër veprimi nga Yongung – nëndetësja e saj e vetme e aftë për të gjuajtur një raketë të tillë.

Për Korenë Veriore, ky ishte testimi i parë i një rakete të tillë që nga viti 2019. /REL

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Uashingtoni i vendos sanksione të reja Rusisë  

Shtetet e Bashkuara vendosën të enjten sanksione të reja ndaj Rusisë lidhur…

Britania me deklaratë të qartë: Rusët duhet të largohen nga të gjitha territoret e pushtuara të Ukrainës

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss ka thënë se…

Tkurrja e popullsisë si problem emergjent i BE

Një nga problemet më të mëdha që po përballen vendet e Bashkimit…

“Një e treta e popullsisë nuk mund të trajtohet si pakicë, shqiptarët kanë aftësinë të ndërtojnë paqe”

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela në një intervistë në TV…

Koronavirusi, Vladimir Putin u vendon taksë biznesmenëve të pasur

Presidenti Vladimir Putin ka kërkuar vendosjen e taksës 15% të kapitalit që…