Droni përshkoi një distancë të simuluar prej 1.000 kilometrash në modele eliptike dhe “8”, në Detin Lindor të Koresë

Koreja e Veriut kreu një tjetër testim të një droni sulmues bërthamor nënujor në fillim të kësaj jave, njoftoi media shtetërore të premten, transmeton Anadolu.

Droni Haeil-2 filloi testimin e tij më 4 prill në Portin Kajin, në qarkun Kumya, provinca Hamgyongu Jugor, tha Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve.

Ajo tha se droni përshkoi një distancë të simuluar prej 1.000 kilometrash në modele eliptike dhe “8”, në Detin Lindor të Koresë, për 71 orë e gjashtë minuta.

Droni mbërriti më 7 prill në Portin Ryongdae, në qytetin Tanchon, Provinca Hamgyongu Jugor, lokacioni i caktuar për objektivin e simuluar, sipas agjencisë. Koka e provës ka shpërthyer me saktësi nën ujë në lokacion.

Koreja e Veriut testoi një armë të re bërthamore nënujore të aftë për të krijuar cunami radioaktiv në super-shkallë gjatë stërvitjeve ushtarake treditore që përfunduan në fund të marsit.

Arma sekrete, “Mjeti sulmues bërthamor nënujor pa pilot ‘Haeil’”, u testua gjatë një stërvitjeje nga 21 deri më 23 mars në brigjet e Qarkut Riwon, Provinca Hamgyongu Jugor, dhe arriti në pikën e synuar në ujërat jashtë Gjirit Hongwon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani, kritika BE-së për dialogun

“Serbia vazhdon të bëjë të kundërtën e asaj që ka nënshkruar” Presidentja…

Klinaku: Aktakuzat e Gucatit dhe Haradinajt nuk janë konfirmuar

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL-UÇK’së, Faton Klinaku, përmes një shkrimi…

Ish-zyrtari i lartë amerikan John Bolton, pranon se kishte planifikuar tentim puçet në shtetet tjera

John Bolton, ish-ambasador i Shteteve të Bashkuara në Kombet e Bashkuara dhe…

Rusia ka kërkuar nga Irani më shumë dronë dhe raketa balistike

Rusia prej javësh po sulmon Ukrainën me dronët kamikazë iranian të tipit…

Rrahmani i VV-së për Abdixhikun: Tha dhjetë ditë fushatë, a atë e ka filluar qe dy muaj

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Eman Rrahmani, ka komentuar lidhur me ofertën e…