Koreja e Veriut ka mobilizuar ushtrinë e saj për të shpërndarë medikamente për COVID dhe ka vendosur më shumë se 10 mijë punonjës shëndetësorë për të ndihmuar në gjurmimin e pacientëve të mundshëm, ndërsa lufton një valë gjithëpërfshirëse të koronavirusit, tha të martën media shtetërore KCNA.

Vendi i izoluar po përballet me shpërthimin e tij të parë të njohur të COVID-19, të cilin e konfirmoi javën e kaluar, duke nxitur shqetësimet për një krizë të madhe për shkak të mungesës së vaksinave dhe infrastrukturës adekuate mjekësore.

Shtabi shtetëror i parandalimit të epidemisë së emergjencës raportoi 269 mijë e 510 njerëz më shumë me simptoma të etheve, duke e çuar totalin në 1.4 milionë, ndërsa numri i vdekjeve u rrit me gjashtë në 56 që nga e hëna në mbrëmje, tha KCNA. Nuk tha se sa njerëz kishin rezultuar pozitivë për COVID-19.

Vendi nuk ka filluar vaksinimet masive dhe ka aftësi të kufizuara testimi, duke ngritur shqetësime se mund të jetë e vështirë të vlerësohet se sa gjerësisht dhe me shpejtësi po përhapet sëmundja dhe të verifikohet numri i rasteve të konfirmuara dhe vdekjeve.

“Numrat janë thjesht të pabesueshëm, por numri i madh i njerëzve që kanë ethe janë shqetësues”, tha Lee Jae-gap, një profesor i sëmundjeve infektive në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Hallym.

Ai tha se numri i vdekjeve do të rritet me kalimin e kohës, por se Pheniani mund të tundohet të mbajë të ulët numrat e disponueshëm publikisht për të shmangur një krizë politike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Pushtimi nga Rusia/ Ambasadorja e Ukrainës në SHBA: I gjithë populli do të luftojë për të mbrojtur shtëpitë e tyre

Ambasadorja e Ukrainës në Shtetet e Bashkuara, Oksana Markarova, deklaroi se të…

Mbledhja e përbashkët Maqedoni-Kosovë më 25 janar

Mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut është…

Turqia brenda muajit do ta ratifikojë Protokollin për aderim të Maqedonisë në NATO

Kryetari i Kuvendit turk, Mustafa Shentop ka theksuar se Turqia më së…

25 vjet nga masakra e Srebrenicës

Bosnja e Hercegovina sot shënon 25 vjetorin e masakrës së Srebrenicës. Kjo…