Raketat u lëshuan nga qarku Tongchon në provincën lindore Kangwon të Koresë së Veriut midis orës 11:59 dhe 12:18 pasdite, sipas një deklarate nga Shefat e Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut (JCS) me orën lokale të premten.

“Ushtria jonë ka forcuar mbikëqyrjen dhe vigjilencën e saj dhe po mban një qëndrim plotësisht të përgatitur ndërsa bashkëpunon ngushtë me SHBA-në”, shtoi JCS.

Ushtria amerikane tha se ishte në dijeni të lëshimit, e cila “nuk përbën një kërcënim të menjëhershëm për personelin ose territorin e SHBA, apo për aleatët tanë”, sipas një deklarate nga Komanda e SHBA-së Indo-Paqësorit.

Nisja e së premtes është e 28-ta e Koresë së Veriut këtë vit, sipas një numërimi të cnn, dhe vjen pasi Koreja e Jugut përfundon stërvitjet ushtarake Hoguk – një operacion i përbashkët amfib midis marinës së Koresë së Jugut, trupave detare dhe forcave ajrore. Përpara nisjes së së premtes, testi më i fundit i Phenianit ishte më 13 tetor.

Përshpejtimi agresiv në testimin e armëve ka ndezur alarmin në rajon, me Shtetet e Bashkuara, Korenë e Jugut dhe Japoninë që reagojnë me lëshime raketash dhe stërvitje të përbashkëta ushtarake.

Ekspertët kanë thënë më parë për CNN se lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un mund të jetë duke dërguar një mesazh duke shfaqur qëllimisht arsenalin e vendit gjatë një periudhe të konfliktit të shtuar global.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rreth 700 studentë të Luginës së Preshevës preken nga masat e reja të Qeverisë së Kosovës

Rreth 700 studentë janë prekur nga vendimi i qeverisë së Kosovës për…

Idrizi: Absurde për drejtësinë ndërkombëtare të dënohet vetëm një kriminel për gjenocidin në Vushtrri

Kryetari i komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi, po e vlerëson absurde dhe…

Tre persona therin me thikë një burrë në Prishtinë

Një burrë, pas një konflikti verbal dhe fizik me tre të dyshuar,…

Kosova pjesë e stërvitjeve të NATO-s

Kosova do të jetë pjesë e 26 shteteve në njërin prej ushtrimeve…

Josep Borrell: Turqia ka një rol shumë të rëndësishëm në menaxhimin e valës së emigrantëve afganë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikat…