Koreja e Veriut lëshoi dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi në det të martën në mëngjes, thanë zyrtarët e mbrojtjes së Seulit, një ditë pasi Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut filluan stërvitjen e tyre më të madhe ushtarake të përbashkët në pesë vjet.

Raketat fluturuan rreth 619 kilometra dhe u ulën në detin midis Koresë dhe Japonisë.

“Ne dënojmë fuqishëm lëshimet e raketave balistike të Koresë së Veriut si provokime të rënda që minojnë paqen dhe stabilitetin në Gadishullin Korean, si dhe komunitetin ndërkombëtar dhe janë në kundërshtim të qartë me rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, tha JCS (Shefat e Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut).

Stërvitja “Mburoja e Lirisë” ShBA-Kore e Jugut filloi të hënën dhe është planifikuar të zgjasë deri më 23 mars.

Koreja e Veriut ka dënuar shpesh stërvitjet e përbashkëta të aleatëve si përgatitje për një pushtim dhe paralajmëroi muajin e kaluar për “kundërveprime të paprecedentë të vazhdueshme dhe të forta” ndaj stërvitjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ruskovska paralajmëron për sonte hetim të madh!

Shefja e Prokuroria Publike Themelore për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe…

El Cheka: Ja çka fshihet pas lirimit të Katica Janevës nga burgu

El Cheka ka komentuar lirimin e Katica Janevës nga burgu duke dhënë…

“Grupi i zjarrit” dhe Ali Ahmeti në bisedime

Vazhdon takimi i grupit të zjarrit me kreun e BDI-së, Ali Ahmeti.…

OBSH: Mbi 95 për qind e personave të vdekur në Evropë kanë qenë mbi 60 vjeç

Më shumë se 95 për qind e të vdekurve nga pasojat e…

Kishte koleksionuar tank, armë e gjësende të tjera të Luftës së Dytë Botërore – drejtësia gjermane nuk po di si të veprojë me pensionistin 84-vjeçar

Prokurorët në Gjermani nuk po munden të zgjedhin mënyrën se si të…