Koreja e Veriut ka lëshuar ​​të paktën 17 raketa në brigjet e saj lindore dhe perëndimore të mërkurë.

Njëra prej të cilave fluturoi pranë ujërave të Koresë së Jugut dhe shkaktoi një alarm për sulm ajror në një ishull të populluar, shkruan Reuters.

Koreja e Jugut u përgjigj duke gjuajtur raketa nga avionët luftarakë në ujërat pranë territorit të Veriut.

Ky shkëmbim shënon herën e parë që raketat ishin lëshuar përtej kufirit detar të Koresë, tha Ministria e Mbrojtjes e Jugut, megjithëse të gjitha ato ranë në ujërat ndërkombëtare.

Një nga raketat e veriut ra 103 milje në veriperëndim të Ulleung, një ishull në brigjet lindore të Koresë së Jugut me një popullsi prej rreth 9 mijë banorësh, duke bërë që ushtria të lëshonte një alarm për sulm ajror atje. Gjenerallejtënant Kang Shin Chul, shefi i operacioneve të ushtrisë së Koresë së Jugut, e quajti nisjen “një akt shumë të pazakontë dhe të patolerueshëm”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

OBSH mbledh komitetin e urgjencës për të shqyrtuar zhvillimin e pandemisë

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit ka njoftuar se do të mbledhë…

Lavrov flet pas takimit me homologun ukrainas: Dakordësi vetëm për çështjet humanitare

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov pas takimit që zhvilloi me homologu…

Putini hap televizionin e tij propagandues në Serbi, derisa e tërë BE-ja e ka ndaluar transmetimin e “Russia Today”

Televizioni rus “Russia Today” që konsiderohet si “zëdhënësi” i Kremlinit dhe mbështet…

Pas deklaratave kundër shugurimit të Joanikijes – kërcënohet nga serbët pro-rus analisti malazez Ljubomir Filipoviq

Analisti politik nga Mali i Zi, Ljubomir Filipoviq është kërcënuar për shkak…

Erdogan: “Amerika nuk i ndihmoi Kosovës të sigurojë më shumë njohje”

Presidenti i Turqisë, Recep Taip Erdogan ka thënë se “Kosova ka ngecur…