Koreja e Jugut ka “angazhuar me urgjencë” rreth 80 aeroplanë luftarakë pasi zbuloi mobilizimin e 180 aeroplanëve luftarakë të Koresë së Veriut pranë kufirit ushtarak midis dy vendeve..

Në një deklaratë, ushtria e Koresë së Jugut tha se kishte “vërejtur” rreth 180 aeroplanë ushtarakë të Koresë së Veriut midis orës 11:00 dhe 15:00 sipas kohës lokale, një ditë pasi Peniani besohet se ka kryer testin e dështuar të një rakete balistike ndërkontinentale (ICBM).

Tensionet në Gadishullin Korean filluan të rriten të hënën, kur filluan stërvitjet e përbashkëta ushtarake midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Jugut, duke përfshirë qindra aeroplanë dhe mijëra pjesëtarë të shërbimit nga të dy vendet, sipas SHBA.

Koreja e Veriut akuzoi aleatët për veprime provokative dhe të mërkurën lëshoi 23 raketa nga brigjet e saj lindore dhe perëndimore – më së shumti raketa që janë gjuajtur në një ditë të vetme – në ujërat në të dyja anët e gadishullit, duke e shtyrë Seulin të përgjigjet me tre raketa tokë-ajër.

Sipas mediave të huaja, dislokimi i Koresë së Jugut i së premtes përfshinte një numër të paspecifikuar avionësh luftarakë F-35A, thuhet në deklaratë, dhe avionët luftarakë të Koresë së Jugut që marrin pjesë në manovrat e përbashkëta në vazhdim kishin “mbajtur gjithashtu një pozicion gatishmërie”, tha ushtria e Koresë së Jugut.

Pas testit të dyshuar të ICBM të së enjtes, SHBA dhe Koreja e Jugut njoftuan se do të zgjasin stërvitjet për një ditë shtesë deri më 5 nëntor, një lëvizje e denoncuar nga një zyrtar i Koresë së Veriut si një “zgjedhje shumë e rrezikshme dhe e rreme”, sipas mediave shtetërore.

Më vonë, pas takimit me homologun e tij koreano-jugor në Pentagon, sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin akuzoi Korenë e Veriut për “veprimtari të papërgjegjshme dhe të pamatur”.

“Ne kemi thënë më parë se këto lloj aktivitetesh janë potencialisht destabilizuese për rajonin. Kështu që ne u bëjmë thirrje atyre që të ndërpresin atë lloj aktiviteti dhe të fillojnë të angazhohen në dialog serioz”, tha Austin.

Një takim i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pritet të zhvillohet të premten për të diskutuar lëshimet e fundit të raketave të Phenianit.

Sipas një zëdhënësi të Misionit të SHBA-së në OKB, SHBA, Britania e Madhe, Franca, Shqipëria, Irlanda dhe Norvegjia kishin bërë thirrje për një takim të hapur.

Ndërkohë në një intervistë për CNN të mërkurën, ambasadorja e SHBA-së në OKB, Linda Thomas-Greenfield dënoi veprimet e Koresë së Veriut, duke thënë se Pheniani kishte shkelur rezoluta të shumta të Këshillit të Sigurimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Haxhiu: Këta që sot shtiren kinse janë kundër fusnotës, kur ajo u instalua s’e thanë asnjë fjalë të vetme

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, po thotë se qytetarët e Republikës së…

Ambasada italiane në Kosovë për marrëveshjen: Fitore për diplomacinë

Ambasada e Italisë në Prishtinë, ka uruar arritjen e marrëveshjes në mes…

Finlanda dhe Suedia mund të aplikojnë për t’u anëtarësuar në NATO këtë verë – pavarësisht kërcënimeve të Putinit

Suedia dhe Finlanda pritet të aplikojnë për t’u bashkuar me NATO-n këtë…

SHBA: Rusia ka humbur 25% të fuqisë ushtarake

Rusia po sulmon qytetet dhe fshatrat përreth Ukrainës lindore e që të…

Koalicion i gjerë qeveritar në Izrael, Netanjahu mund të dal në opozitë pas 12 vjetësh në pushtet

Pas luftës disaditore mes Izraelit dhe Hamasit, në Izrael janë kthyer debatet…