Kryetari i kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se plani franko-gjerman nuk ka ndonjë ndryshim substancial prej atij që palëve iu është dorëzuar më herët.

Sipas Konjufcës, ndryshimet janë minore, por ai tha se tash “është një plan tjetër që ka ardhur si aneks i saj, që nuk është plani politik por plani i zbatimit”.

“Në aneks mund të thuhet se ka diçka që nuk e përmban pjesa politike, por kryesisht hallkat sipas rendit të tyre se si do të zbatohen parimet e tyre, si përshembull tek neni 2 që është sovraniteti, si do të realizohet njohja e sovranitetit, si e mendojnë organizimin e të drejtave të serbëve të Kosovës e të gjitha këto”, është shprehur Konjufca në TV Dukagjini.

Tutje, ai tha se në këtë aneks, nuk ka draft-status të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbë dhe se aneksin e planit franko-gjerman do ta analizojnë nesër bashkë me Kurtin.

“Nuk ka draft-status të asociacionit. Por është një fjali që thotë se marrëveshjet e deritanishme, palët e dijnë që kanë obligime për to”.

“S’ka arsye që të shqetësohemi për këtë. Kosova është shtet i pavarur dhe e kanë njohur superfuqitë e botës demokratike që do të na ndihmojnë deri në fund që ne në arenën ndërkombëtare, shtetësinë tonë ta bëjmë fakt të kryer”, është shprehur Konjufca.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

VIDEO / Alajdin Demiri vs Muhamed Zeqiri

Rrjeteve sociale po qarkullon një pjesë e emisionit debativ të TV 21…

SHBA, shkon në mbi 556 mijë numri i viktimave nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA…

Kontrolli i Senatit do të përcaktohet në Xhorxhia

Kontrolli i Senatit në Kongresin amerikan do të përcaktohet nga dy garat…

Engel: Marrëveshja Kosovë-Serbi t’i përfshijë të drejtat e shqiptarëve në Luginë

Eliot Engel, kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan, beson se…

Partia e Serbëve të Kosovës: E tërë ngjarja me barrikada ishte gënjeshtër e Listës Serbe

Partia e Serbëve të Kosovës (PKS) ka deklaruar se “populli është keqtrajtuar,…