Kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca, ka dhënë detaje për përmbajtjen e planit franko-gjerman që i është propozuar Kosovës e Serbisë.

Konjufca tha se esenca e këtij plani është që Serbia të heqë dorë nga pretendimet ndaj Kosovës.

“Tash kur po e sheh që Serbia po afrohet një zgjidhje me Kosovën, me ç’rast bashkësia ndërkombëtare, më të fuqishme evropiane si dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e kanë pozicionimin e qartë. Do t’ia propozojnë Serbisë një plan, i cili në thelb nëse do ta përkthesh se çka i bie ai plan, është të heq dorë ndaj pretendimet e saj ndaj Kosovës”, tha Konjufca.

I pari i Kuvendit thotë se Kosova nuk e ka luksin të refuzojë planin e tillë.

“Baza e tij është një bazë e shëndosh për ecje përpara për arsye se aty është neni 2 i kësaj marrëveshje që është thelbi i kësaj marrëveshjeje”.

“Që nga shtatori kur e kam parë mendoj se nuk e kemi luksin ta refuzojmë. Plani ndërtohet mbi tri principe: Është e drejta e barabartë mes shteteve, respektimi i sovranitetit reciprok dhe e drejta e palëve për vetëvendosje”.

Ai ka thënë se plani i tillë është një bazë e mirë për të zgjidhur deri në njohjen e plotë relacionet mes Kosovës dhe Serbisë.

Megjithatë kryeparlamentari thotë se nuk dihet çka do të ndodh me këtë plan pasi sipas tij Serbia e ka refuzuar atë.

“Unë nuk po shoh ndonjë reagim nga bashkësia ndërkombëtare me këtë refuzim që i ka bërë Serbia atij plani”, tha Konjufca.

Konjufca tha se propozimi franko-gjerman është më i mirë që nga viti 1999 për të zgjidhur problemin.

“Ky plan nuk e zgjidh problemin siç ne po mendojmë, por ky është hapi më i madh deri tash që nga viti 1999 për të zgjidhur problemin me Serbinë”, u shpreh ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kovaçevski për garën për kryetar të LSDM-së: Nuk komentoj deri sa të shpallen zgjedhjet brendapartiake

Zëvendësministri i Financave dhe anëtari i Bordit Ekzekutiv të LSDM-së, Dimitar Kovaçevski…

Si ndodhi që teoritë konspirative kundër COVID-19 t’i kushtojnë me jetë shumë njerëzve në mbarë botën?

Një është i bindur që coronavirusi është armë biologjike, i dyti që…

Raketat ruse godasin një spital në Ukrainë, raportohet për viktima

Të paktën një person ka vdekur dhe 15 të tjerë janë plagosur…

Kosova nuk figuron në listën e Ministrisë së Shëndetësisë të Maqedonisë sa i përket testeve për Kovid-19

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut ka publikuar një tabelë lidhur…

Vendimi për Rashkovskin, Prokuroria: Do të ankohemi, ka rrezik për ndikim tek dëshmitarët

Gjithsesi se do të dorëzojmë ankesë gjatë ditës së nesërme, kështu e…