Në vazhdën e vizitave e të nderimeve pranë memorialëve dhe varrezave të të rënëve nëpër vise të ndryshme të Kosovës, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, vendosi lule pranë lapidarit të të rënëve të fshatit Sllovi të Komunës së Lipjanit.

Kryetari Konjufca, në bashkëbisedim me përfaqësuesin e këtij fshati dhe disa prej familjarëve të martirëve, ndër të tjera tha se në ditë si kjo, kujtojnë të gjithë ata që me gjakun e tyre siguruan lirinë e vendit.

“Lavdi gjakut të derdhur, sepse pa gjakun e tyre nuk do të vinte as liria e as pavarësia. Ata ranë që fëmijët tanë të vazhdojnë të jetojnë në Kosovën tonë të lirë”, tha Konjufca.

Më 15 e 16 Prill 1999 në fshatin Sllovi të Lipjanit, forcat serbe vranë dhe masakruan 45 civilë shqiptarë dhe plagosën shumë të tjerë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sot dorëzohet nisma për rrëzimin e qeverisë në Mal të Zi

Kjo u konfirmua nga partitë nënshkruese të asaj nisme. Nisma erdhi pasi…

Franca dëshiron që certifikata e vaksinimit të jetë në fuqi deri në verën e vitit 2022

Qeveria franceze po shqyrton prezantimin e një projektligji që do ta lejojë…

SHBA shpreh “shqetësime serioze” për situatën në Kudsin Lindor

Psaki theksoi se këshilltari i sigurisë kombëtare, Jake Sullivan, dje gjatë një…

SHBA-ja konfirmon se Rusia ka dëbuar një diplomat të lartë nga ambasada në Moskë

SHBA-ja ka konfirmuar se Rusia ka dëbuar një diplomat të lartë nga…

Borrell: Pati dështim në ndërtimin e kombit dhe shtetit në Afganistan

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikat…