Nga Komuna e Ohrit nëpërmes një deklarate thonë se do të ndërmarrin të gjitha aktivitetet në përputhje me rregulloret ligjore, për të përmbushur detyrimet që Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ua ka shpërndarë komunave, për zbatimin më të mirë dhe më efikas të rekomandimeve nga Komiteti i Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s, i cili synon ruajtjen e statusit të rajonit të Ohrit si një trashëgimi botërore.

“Autoritetet komunale do të shqyrtojnë mundësitë ligjore lidhur me këtë rekomandim të qeverisë për të deklaruar moratorium mbi aktivitetet e ndërtimit deri në miratimi i planit për menaxhimin e trashëgimisë natyrore dhe kulturore”, thuhet në deklaratën e Komunë së Ohrit.

Nga atje thonë se me urdhër të kryetarit të komunës, Konstantin Georgeski, brenda 10 ditëve do të përgatitet plani i veprimit për zbatimin e rekomandimeve të UNESCO-s. Menjëherë pas përgatitjes, ky plan do të vendoset në agjendën e seancës së Këshillit të Komunës Ohrit./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…