Anitta Hipper, zëdhënëse për çështje të brendshme dhe migracion, në emër të Komisionit Evropian (KE), ka ftuar 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian që të veprojnë në drejtim të heqjes së regjimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

“27 vendet anëtare t’i japin Kosovës liberalizimin e vizave pa vonesa. Pas pesë vjetësh angazhimi të gjatë në mes të qeverive dhe KE-së, që në muajin e ardhshëm edhe një herë tjetër do ta përsërit qëndrimin e saj për përmbushjen e të gjitha kritereve për Kosovën për të gëzuar lëvizjen e lirë në territorin bllokut evropian, siç bëjnë pesë vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor që nga 2009-2010”, është shprehur Hipper, transmeton Klan Kosova.

Ndërsa ditë më parë burime diplomatike në bruksel kanë thënë se javët dhe muajt e ardhshëm pritet të jenë vendimtarë për procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Duke folur për Radion Evropa e Lirë, ato thonë se ka një gatishmëri politike mes vendeve anëtare të BE-së, që të finalizohet procesi dhe të miratohet vendimi për lëvizjen e lirë të kosovarëve në vendet evropiane, apo në atë që njihet si zona Schengen.

Për më tepër, thonë burimet, “tash nuk dëgjohen zëra kundër liberalizimit të vizave”, gjë që dëshmon se është krijuar një moment i duhur për ta çuar procesin përpara.

Po sipas burimeve, çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën, gjatë muajit tetor, do të nisë të diskutohet në grupet punuese të Këshillit të BE-së – aty ku janë përfaqësuesit e shteteve anëtare të unionit.

Edhe deputeti gjerman, Anton Hofreiter, ka thënë të martën (20.09) se është optimist se liberalizimi i vizave për Kosovën do të ndodhë këtë vit.

“Procesi tani është në fazën finale dhe problemi në periudhën e fundit nuk ka pasur asgjë të bënte me Kosovën, por kishte të bënte me problemet e brendshme të disa shteteve anëtare të cilat janë të frikësuara nga ekstremizmi i djathtë, por unë jam vërtet optimist se liberalizimi i vizave do të finalizohet me gjasë këtë vit, për të cilin ju keni pritur gjatë dhe jam optimist se do të ndodhë këtë vit”, ka thënë Hofreiter, për Kallxo.com.

Deputeti gjerman ka thënë se në Bashkimin Evropian gjërat kurrë nuk dihen definitivisht pasi që gjithmonë ka nevojë për të gjitha 27 vendet anëtare që të pajtohen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vuçiq-Kurtit: Reciprocitet s’mund të ketë, nuk iu njohim si shtet

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, në një intervistë të dhënë për mediat…

Dy autobusë me pelegrinë dhe alpinistë serbë nuk lejohen të hyjnë në Kosovë

Dy autobusë me pelegrinë dhe alpinistë serbë nuk janë lejuar sot në…

Policia kufitare arreston dy të dyshuar dhe parandalon kontrabandën me armë dhe mallra

Departamenti Policisë Kufitare në vazhdën e angazhimeve dhe planifikimeve operacionale, për luftimin…

Flet avokati francez i Sali Berishës në gjyqin kundër DASH: Nderi duhet mbrojtur dhe kur përballë ke më të fortët

Avokati 71 vjeçari Jean Yves Le Borgne, avokat i pajtuar nga ish…

DASH paralajmëron qytetarët amerikanë të mos udhëtojnë jashtë vendit

Departamenti amerikan i Shtetit po u rekomandon amerikanëve të shmangin të gjitha…