Zyra e Human Rights pranë Kombeve të Bashkuara, ka njoftuar se të paktën 925 civilë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus.

Deri në mesnatën e 20 marsit, 925 civilë kanë humbur jetën dhe 1.496 tjerë janë lënduar, thuhet në raportin e Kombeve të Bashkuara.

Numri aktual i civilëve të vrarë në Ukrainë është shumë më i madh sipas OHCHR, që ka një numër të madh të punonjësve që monitorojnë situatën në këtë vend.

Megjithatë deri më tani kanë të konfirmuar 925 të vdekur, shumica prej tyre e kanë pësuar me jetë nga sulmet e vazhdueshme ruse në qytetet e mëdha – përfshirë edhe Mariupolin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Drejtësia nis punën, arrestohet ish-deputeti në Maqedoninë e Veriut

Drejtësia në Maqedoninë e Veriut ka nisur të veprojë për personat publikë,…

Ngrihet aktakuzë për tre persona për zjarrin tek Spitali Modular në Tetovë!

Prokuroria Themelore Publike në Tetovë ka dorëzuar aktakuzë në Gjykatën kompetente kundër…

Ambasadorët e Francës dhe Gjermanisë rezufojnë të komentojnë situatën politike në Maqedoninë e Veriut

Ambasadori i Francës në Maqedoninë e Veriut, Siril Bomgartner dhe ambasadorja e…

Takim i jashtëzakonshëm i liderëve të BE-së dhe PE-së për Kovid-19 dhe Ballkanin Perëndimor

Liderët e Bashkimit Evropian dhe të Parlamentit Evropian nesër do të mbajnë…

Kurti: “Dialogu në Bruksel ka të bëjë me statusin e marrëdhënieve midis dy vendeve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka kujtuar 11 vjetorin e Gjykatës…