Komanda ushtarake e Federatës Ruse ka pezulluar dërgimin e njësive të reja në Ukrainë, pas kundërofensivës ukrainase që ka ndryshuar rrjedhën e luftës dhe ka lodhur tej mase Moskën.

Kështu të paktën pretendon Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

“Komanda ushtarake e Federatës Ruse ka pezulluar dërgimin e njësive të reja, që tashmë janë formuar brenda territorit të Ukrainës”, thuhet në një kumtesë të Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë ukrainase që u publikua në Facebook.

E nga kjo kundërofensivë e ukrainasve, rusët në masë të madhe kanë filluar të tërhiqen nga shumë rajone që deri më tani i kanë mbajtur nën kontroll.

Madje u janë bërë thirrje edhe forcave separatiste pro-ruse që të evakuohen, pasi ukrainasit janë zotuar se do të rikthejnë çdo pëllëmbë të territorit të këtij vendi evropian.

Në anën tjetër në jug dhe lindje të Ukrainës po vazhdojnë luftimet e ashpra mes dy palëve, kurse së fundmi Vladimir Putin ka shkarkuar komandantin e ushtrisë ruse që është përgjegjës për luftimet në Ukrainë.

Kjo ka bërë që të rriten dyshimet se Putin nuk është i kënaqur me punën e zyrtarëve të lartë ushtarakë rusë, ose nuk po i dalin llogaritë siç i kishte menduar më herët.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Mitsotakis thotë se nuk ishte në dijeni që iu përgjua telefoni opozitarit grek

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, është duke u përballur me akuza të reja…

Qeveria gjermane bën thirrje për një izolim të shkurtër të vendit

Qeveria gjermane po bën thirrje për një bllokim të shkurtër në të…

Zelensky flet rreth sukseseve në Zaporizhzhia dhe Kharkiv

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky thotë se forcat që udhëheq kanë arritur të…

Samiti i radhës i Procesit të Berlinit më 3 nëntor, synohet ujdia për tregun e përbashkët rajonal

Samiti i radhës i Procesit të Berlinit do të mbahet më 3…

Nis vaksinimi i të moshuarve në Tiranë

Rama: Finalizojmë marrëveshjen me AstraZeneca për 360 mijë doza Pas Shkodrës, edhe…