Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Faton Klinaku, ka reaguar pasi ish-anëtari i UÇK-së, Dritan Goxhaj, u arrestua me kërkesë të Gjykatës Speciale.

Klinaku ka thënë se arrestimi i Goxhajt është bërë për t’i frikësuar njerëzit që e kundërshtojnë një “gjykatë politike”.

“Në Gjykatën Speciale është penguar drejtësia nga vet ajo, duke i rrjedhur dokumentet e saj, si dhe duke i publikuar “viktimat” e me këtë edhe dëshmitarët.  Edhe arrestimi i Dritan Goxhaj, bëhet për t’i frikësuar njerëzit që e kundërshtojnë një gjykatë politike.”- ka shkruar Klinaku në Facebook.

Goxhaj është arrestuar sot në Tiranë nën dyshimin për për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë, përfshirë frikësimin dhe pengimin e personave zyrtarë në kryerjen e detyrave të tyre zyrtare.

Gjykata Speciale përmes një njoftimi ka bërë të ditur se DHSK-ja kërkoi arrestimin dhe dorëzimin e tij në Hagë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Bundestagu voton për dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz është kritikuar ashpër për mungesën e tij në…

Kurti pas takimit me Macron: Me Serbinë nuk diskutojmë për statusin e Kosovës por për marrëdhëniet tona

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka vazhduar të potencojë  se pavarësia, integriteti…

Kurti në Forumin Strategjik në Bled takon kryeministrin kroat, flasin për sigurinë dhe ekonominë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti po merr pjesë në Forumin strategjik në…

Pas deklaratave të Putinit, fillon ikja masive e rusëve – biletat e aeroplanëve për t’u larguar nga Moska janë shitur të gjitha

Shumë qytetarë rusë po bëjnë të pamundurën që të largohen nga vendi,…

30 ditë paraburgim ndaj të dyshuarit për vrasjen e 25 vjeçarit në Viti

Është caktuar një muaj paraburgim ndaj të pandehurit B.R, i cili dyshohet…