Të paktën 6 persona janë vrarë dhe më shumë se 200 janë plagosur në dy tornado që goditën Kinën lindore dhe qendrore, thonë zyrtarët lokalë.

Erëra të forta me më shumë se 100 kilometra në orë goditën qytetin e Wuhan, në Kinën Qendrore të premten.

Gjashtë vetë u vranë dhe më shumë se 200 të tjerë u plagosën, sipas autoriteteve në Wuhan.

Rryma e erës ishte aq e fortë sa që dy vinça u dëmtuan, ndërsa njëri prej tyre ra në një kantier ndërtimi, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale.

Makinat u shkatërruan nga objektet që ranë mbi ta, pemët u çrrënjosën, kasollet u morën nga era dhe kolonat e energjisë elektrike ranë, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë në më shumë se 26,000 familje.

Rreth 30 shtëpi u shkatërruan, sipas autoriteteve të Whan.
Në fillim të majit, një stuhi e fortë e shoqëruar nga erëra të forta kishte vrarë 11 njerëz në një qytet tjetër afër Shangait.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…