Një raport vjetor i publikuar nga Pentagoni zbulon se Kina ka zbuluar ndjeshëm arsenalin e saj bërthamor vetëm gjatë vitit të fundit.

Sipas këtij raporti, Pekini zyrtar tashmë ka 500 koka me mbushje bërthamore në arsenalin e tij, të cilin ka synim ta dyfishojë deri në vitin 2030.

Por ndonëse rritja e këtij arsenali armësh të shkatërrimit në masë i tejkaloi parashikimet, stoku i Kinës është tepër i vogël krahasuar me Rusinë dhe SHBA.

Sipas Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm, aktualisht, Rusia ka një arsenal bërthamor prej rreth 5,889 kokash, ndërsa SHBA-ja mund të arrijë deri në 5,244.

Që kur erdhi në pushtet në vitin 2012, presidenti Xi Jinping ka deklaruar se Kina do të krijojë një ushtri të klasit botëror, duke modernizuar forcat e armatosura të vendit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

​Vizita e Merkelit shihet si mbështetje për bashkëpunim rajonal brenda agjendës evropiane

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të martën do të ketë një takim…

Remenski: Nuk ndihem fajtore

Deputetja Frosina Remenski tha se nuk ndjehet fajtore për pretendimet nga hetimi…

Ish-presidenti i Afrikës së Jugut Jacob Zuma i dorëzohet policisë

Ish-presidenti i Afrikës së Jugut Jacob Zuma është dorëzuar në polici për…

Kontrabandë me emigrantë, arrestohen dy persona nga Tetova

Në Gjevgjeli janë arrestuar dy persona për kontrabandë me emigrantë, përcjell TV21.…

1082 raste të reja dhe 27 viktima nga Covid-19

1082 raste të reja nga 5.982 testime të realizuara janë regjistruar në…