Më shumë se 13 milionë njerëz në qytetin kinez të Xi’an janë urdhëruar të qëndrojnë në shtëpi ndërsa autoritetet përpiqen të trajtojnë një shpërthim të Covid atje.

Qyteti verior ka regjistruar 143 infeksione që nga 9 dhjetori, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv.

Sipas kufizimeve të reja të shpallura të mërkurën, vetëm një person për familje lejohet të largohet nga shtëpia çdo dy ditë për të blerë mallra thelbësore.

Kina ka një strategji strikte zero-Covid, duke përdorur testime masive dhe bllokim për të ndaluar shpërthimet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vendos KQZ: 303 vendvotime shkojnë në rinumërim

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mënyrë unanime ka vendosur që të miratojë…

Përfundon numërimi i të gjitha votave në 33 komuna, këto janë rezultatet

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka përfunduar numërimin e votave në 33…

Tkurrja e popullsisë si problem emergjent i BE

Një nga problemet më të mëdha që po përballen vendet e Bashkimit…

Kovaçevski-Byrnes: Agresioni rus në Ukrainë, kërcënim për sigurinë në botë

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski priti ambasadoren e…

Amerikani ka fituar deri më tani mijëra euro pasi raportoi makinat e ndezura pa shofer në New York

Disa po fitojnë shuma të mëdha parash duke raportuar automjete komerciale të…