Xi Jinping thotë se Pekini ka një pozicion të paanshëm në luftën e Ukrainës dhe se mbështet paqen dhe dialogun.

Presidenti kinez ka fol në një konferencë për shtyp pas takimit me homologun rus. Vladimir Putin.

Ai tha se bisedimet me liderin e Kremlinit ishin “të hapura dhe miqësore”, raporton skynews.

Të dy udhëheqësit nënshkruan një sërë dokumentesh mbi një “bashkëpunim strategjik” pas bisedimeve “të suksesshme dhe konstruktive”.

Putin e cilësoi shumë të mirë takimin me liderin kinez ndërsa deklaroi se “Kina tani është partneri më i rëndësishëm ekonomik i Rusisë”.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta material.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Vladimir Putin shkon në funeral me valixhen e dyshimtë

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin është filmuar duke shkuar në një funeral…

“Kam provuar 10 herë të vetëvritem”, rrëfimi i trishtë i kosovares së dhunuar nga forcat serbe

E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, ka rrëfyer se…

“Luftëtari Ujk”, filmi që e përshkruan Kinën si një superfuqi agresive dhe në rritje 

Filmi kinez “Luftëtari Ujk” i publikuar për herë të parë më 2015,…

Serwer: Serbia ‘kukull’ e Rusisë në Ballkan, Washingtoni e Brukseli të zgjohen para këtij realiteti

Profesori amerikan, Daniel Serwer thotë se reciprociteti me targa është vendim i…

S’pati njohje nga Serbia as në vitin 2020, dialogu konsiderohet i dështuar

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet i dështuar gjatë vitit 2020.…