Një diplomat i qeverisë kineze tha se shpreson që Gjermania do ta mbështesë marrjen e Tajvanit.

Wang Yi, kryediplomati kinez, i bëri komentet në një deklaratë të ndarë nga Ministria e Jashtme kineze të shtunën, duke thënë se ai “shpreson dhe beson” se vendi evropian do ta mbështesë “ribashkimin paqësor” të tij me Tajvanin.

Gjatë një takimi me ministren e Jashtme gjermane Annalena Baerbock në Kinë, Wang tha se Kina dikur mbështeti ribashkimin e Gjermanisë.

“Për të ruajtur stabilitetin në ngushticën e Tajvanit, është e nevojshme të kundërshtohen me vendosmëri aktivitetet separatiste që lidhen me pavarësinë e Tajvanit”, tha Wang.

Wang shtoi se “kthimi i Tajvanit në Kinë” ishte një pjesë e rëndësishme e rendit ndërkombëtar të pas Luftës së Dytë Botërore.

Baerbock tha të premten se çdo përpjekje nga Kina për të fituar kontrollin e Tajvanit do të kishte pasoja serioze për Evropën.

“Një përshkallëzim ushtarak në ngushticën e Tajvanit, përmes së cilës 50 për qind e tregtisë botërore kalon çdo ditë, do të ishte një skenar tmerri për të gjithë botën”, tha Baerbock.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zgjedhjet në veri, Osmani do t’i takojë partitë politike për konsultim 

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, do të takojë sot partitë politike për…

Djegia e jahtit/ Si shpëtoi politikani i njohur

Mediat kroate kanë dhënë detaje lidhur me djegien e një jahti në…

Abazoviç: Më ofruan 21 mln € për të mos e rrëzuar Gjukanoviçin

Dritan Abazoviç konfirmon se i janë ofruar 21 milionë euro për të…

A ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit? Flet Meta

Ilir Meta, i ftuar në emisionin “Log.” në Abc, ka folur për…

Qeveria: Të braktisen shtëpitë e uikendit në Mavrovë dhe Rostushë

Qeveria në seancën e mbrëmshme e obligoi Ministrinë e Punëve të Brendshme,…