Kina ka nisur stërvitjet ushtarake në përgjigje të një takimi të shumëpritur midis presidentes së Tajvanit Tasi Ing-wen dhe kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Kevin McCarthy.

Takimi mes Ing-wen dhe McCarthyt ndodhi në Kaliforni të mërkurën, një javë pasi presidentja e Tajvanit u nderua me një çmim në New York.

Nga ana tjetër, Peknini është zotuar për një përgjigje të ashpër, teksa ka dërguar anije luftarake në ujërat përreth ishullit të vetëqeverisur.

Siç shkruan BBC, koha e vizitës së presidentes së Tajvanit në ShBA nuk është rastësi, pasi në ShBA ka një armiqësi të thellë dhe në rritje ndaj Kinës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ukraina zgjat deri më 25 maj regjimin e gjendjes ushtarake

Parlamenti i Ukrainës miratoi projektligjin për zgjatjen e regjimit të gjendjes ushtarake…

Zëdhënësi i talibanëve: Afati i 31 gushtit për tërheqjen e ndërkombëtarëve – “vijë e kuqe” (VIDEO)

Një zëdhënës i talibanëve tha se afati i 31 gushtit për tërheqjen…

Ukrainasit tashmë marrin nën kontroll të gjithë rajonin e Kievit

Trupat ukrainase rimarrin kontrollin e të gjithë territorit të rajonit të Kievit…

Kontrollë në objektet hotelierike në Haraçinë, ndalohet në stacionin policor një person

“Me datë 03.12.2022, zyrtarë policorë nga SPB Shkup – Njësiti për tregti…

Rrëzimi i aeroplanit në Itali, vdiqën miliarderi rumun dhe familja e tij

Një aeroplan i vogël privat është përplasur me një ndërtesë e cila…