Kina ka futur masa bllokimi në dy qytetet e saj më të mëdha, Pekin dhe Shangai – motorët binjakë që fuqizojnë pjesën më të madhe të ekonomisë së vendit, në një përpjekje për të frenuar rastet e COVID-19.

Shanghai është në qendër të shpërthimit të rasteve, duke raportuar mbi 15,000 raste të reja në ditë.

Autoritetet janë përgjigjur me një bllokim në mbarë qytetin që ka zgjatur me javë të tëra, duke izoluar pothuajse të gjithë 25 milionë banorët në shtëpitë ose lagjet e tyre.

Ndërkohë, zyrtarët e Pekinit kanë nisur testimet masive, kanë mbyllur shkollat ​​dhe kanë vendosur bllokime të synuara në disa ndërtesa banimi në një përpjekje për të frenuar infeksionet.

Autoritetet tani po zbatojnë bllokime të plota ose të pjesshme në të paktën 27 qytete në të gjithë vendin, me këto kufizime që prekin deri në 180 milionë njerëz, sipas llogaritjeve të CNN.

Rastet në Kinë filluan të rriten në mars, së shpejti duke u shndërruar në shpërthimin më të keq që vendi ka parë që nga shpërthimi fillestar në Wuhan në fillim të vitit 2020.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Një gazetar meksikan që mbulonte çështjet e krimit dhe sigurisë qëllohet për vdekje, para shtëpisë së tij

Një fotoreporter u qëllua për vdekje të hënën në qytetin e rrënuar…

Numër rekord i rasteve të reja me Covid-19, infektohen 120 persona

Vendi regjistron numrin më të madh të personave të infektuar me koronavirus…

Osmani takoi nënsekretaren e shtetit, Nuland – diskutojnë për energjinë, sundimin e ligjit dhe marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Në vazhdën e takimeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, presidentja e…

Më 30 mars do të publikohen rezultatet e regjistrimit të popullsisë në Maqedoni

Drejtori i Entit Shtetëror për Statistika, Apostol Simovski, ka bërë të ditur…

Palmer ose Montgomery pritet që ta zëvendësojnë Grenell në dialogun Kosovë-Serbi

SHBA mes Matthew Palmer dhe Molly Montgomery për të Dërguar të Posaçëm…