Qeveria kineze ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për nxitje të “panikut” në përgjigje ndaj shpërthimit të koronavirusit të ri.

Ky reagim nga ana e Kinës vjen pas vendimit të SHBA-së për të shpallur energjencë për shëndetin publik dhe ndalim të udhëtimit për shtetas të huaj që kanë vizituar Kinën në dy javët e fundit.

Aktualisht është raportuar për 17,000 persona të prekur nga virusi dhe për 351 të vdekur.

Të gjitha viktimat janë identifikuar në Kinë.

Virusi i ri shkakton probleme të rënda në frymëmarrje, bashkë me koll dhe temperaturë.

Më 30 janar, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpallur emergjencë globale për virusin e ri.

Më herët gjatë ditës së hënë, Kina ka njoftuar të hënën se ka kompletuar ndërtimin e një spitali të ri me 1,000 shtretër për të trajtuar viktimat e virusit të ri.

Spitali i ri është ndërtuar në vetëm 10 ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…