Kievi tha të hënën se trupat e saj po mbahen ende në një luftë “djallëzore” për Bakhmutin, ndërsa Uashingtoni tha se edhe nëse qyteti lindor i Ukrainës do të binte në një ofensivë ruse, kjo nuk do t’i jepte domosdoshmërisht Moskës momentum në luftë.

Në shenjën e fundit të një mosmarrëveshjeje midis ushtrisë ruse dhe ushtrisë private “Ëagner” që drejtonte sulmin e saj Bakhmut, shefi i Wagner kërkoi më shumë municion dhe tha se ndihmësi i tij ishte ndaluar nga selia operative e ushtrisë.

Rusia po përpiqet të rrethojë Bakhmutin për të siguruar fitoren e saj të parë të madhe në më shumë se gjysmë viti, në kulmin e një ofensive dimërore që ka sjellë luftimet më të përgjakshme të luftës.

Trupat ukrainase kanë përforcuar pozicionet në perëndim të Bakhmutit në përgatitje të dukshme për një tërheqje të mundshme, por deri më tani duket se nuk kanë vendosur të tërhiqen.

Duke folur para gazetarëve në Lindjen e Mesme, U.S. Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se ai nuk do të parashikonte se kur ose nëse trupat ukrainase mund të largohen nga qyteti, por se rënia e tij “nuk do të thotë domosdoshmërisht se rusët kanë ndryshuar rrjedhën e kësaj lufte”.

“Unë mendoj se është më shumë një vlerë simbolike sesa një vlerë strategjike dhe operacionale,” tha Austin, raporton Reuters.

Moska thotë se marrja nën kontroll e këtij qytetit do të ishte një hap drejt objektivit të saj kryesor për të pushtuar territorin e plotë të rajonit përreth Donbasit. Kyiv thotë se humbjet e Rusisë në përpjekjen për të pushtuar një qytet të rrënuar mund të përcaktojnë rrjedhën e ardhshme të luftës duke shkatërruar fuqinë luftarake përpara betejave vendimtare më vonë këtë vit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kush është kundërshtari i ardhshëm i Bad News Eagles?

Ekipi shqiptar, Bad News Eagles ka shkruar dje historinë, duke arritur të…

Rama: Konsultime me PD për Presidentin e ri

“Ilir Meta të shkarkohet, personazh grotesk që turpëron Shqipërinë” Edi Rama ka…

Në kohë pandemie, përmbaruesit kanë “thithur” 123 milionë euro

Edhe pse ishte vit pandemik dhe i vështirë për ekonominë, qytetarët dhe…

Serbia të tërheq forcat e armatosura të dërguara pranë kufirit të Kosovës

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Republikës së Shqipërisë, ka…

Reagim / Zgjedhje për Reis apo për boss-in e mafiozëve

(Lidhur me komunikatën e komisionit humoristik që ka vendosur ta kryej procesin…