“Forcat ukrainase kanë shkatërruar 167 avionë rusë, 147 helikopterë, 155 mjete ajrore pa pilot, 790 tanke, 2 041 automjete të blinduara dhe 381 sisteme artilerie”, sipas përditësimit të fundit të Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës.

“Gjithashtu, janë shkatërruar rreth 130 sisteme të shumëfishta raketahedhëse ruse, 1 487 automjete, 76 tanke karburanti, 67 sisteme kundërajrore dhe shtatë anije”, shtoi ushtria ukrainase.

“Të paktën 1 982 civilë janë vrarë dhe 2 651 të tjerë janë plagosur në Ukrainë deri më tani”, sipas vlerësimeve të OKB-së, ndërsa shifra e vërtetë besohet të jetë shumë më e lartë.

“Mbi 4.8 milionë ukrainas janë larguar në vende të tjera, ndërsa mbi 7 milionë të tjerë janë zhvendosur brenda vendit”, sipas agjencisë së OKB-së për Refugjatët.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Albright rikthehet në Pentagon një vit pasi e largoi Trumpi

Ish-sekretarja e Shtetit, Madeleine Albright, është betuar si kryetare e re e…

Anketa e IRI-t: BDI vetëm 1% para ASH-së, VMRO-ja 4% para LSDM-së

Nëse nesër mbahen zgjedhje të parakohshme parlamentare, VMRO-DPMNE do të fitojë bindshëm,…

Qeveria: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

Qeveria e Maqedonisë së Veriut, ka hedhur poshtë si të pavërteta pretendimet…

Server: Një pushtim i mundshëm i Ukrainës nga Rusia ,do të ndikonte keq edhe në Ballkan

Nëse Rusia pushton Ukrainën, aktivitetet e saj për të destabilizuar Ballkanin do…